Orem installs new council members during ceremony 02

City Councilwoman Debby Lauret takes her oath of office on Monday, Jan. 4, 2016 at the Orem City Council Chambers. SPENSER HEAPS, Daily Herald

Nine Utah County cities will have primary elections for city council positions after the filing period closed on Friday.

Eagle Mountain, Highland, Lehi, Mapleton, Orem, Pleasant Grove, Provo, Santaquin and Springville all had enough candidates file to require a primary, which will be held on August 13.

Payson and Vineyard are participating in the pilot project for ranked choice voting, also known as instant runoff voting, and therefore will not hold primaries.

The general election will take place on Nov. 5.

The following is a list of candidates who filed for city council seats in each Utah County city, though the Utah County Clerk’s office had not received information from all cities as of Friday night, and the information will be further updated on Monday.

Alpine: three, 4-year city council seats; one, 2-year city council seat

Primary: no

  • Four-year seat:
  • Melanie Ewing
  • Gregory S. Gordon
  • Kimberly Arnold Bryant
  • Judi Pickell
  • Lon Lott
  • Two-year seat:
  • Jason Thelin

American Fork: three, 4-year city council seats

Primary: no

  • Robert Shelton
  • Kyle Barratt
  • Clark Taylor
  • Daniel Copper
  • Jeffrey Shorter
  • Kevin Barnes

Cedar Hills: three, 4-year city council seats

Primary: no

  • Mike Geddes
  • Kelly Smith
  • Brian Miller

Eagle Mountain: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Rich Wood
  • Devyn Smith
  • Jeremey Bergener
  • Ben Porter
  • Carolyn Love
  • Colby Curtis
  • Kaden Shumway
  • Jonathan Vail
  • Jared Gray
  • Matt Downing

Elk Ridge, three, 4-year city council seats and one two-year city council seat

Primary: no

  • Two Year City Council seat:
  • Michael F. Turner
  • Four-year City Council seats:
  • Paul Crook
  • Jim Chase
  • Tricia Thomas
  • Cory L. Thompson
  • Gary Abbott

Fairfield

Primary: no

  • Seat A:
  • David Riet
  • Hollie C. McKinney
  • Seat B
  • Tyler Thomas
  • Seat D:
  • Daymon D. Stephens
  • Jayson Densley
  • Mayor:
  • Bradley R. Gurney

Genola:

No information available as of Saturday

Goshen:

No information available as of Saturday

Highland: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Kenneth S. Knapton III
  • Christopher Thayne
  • Troy A. Dyches
  • Jeffrey Davis
  • Wayne Knoll Tanaka
  • Tina Grundmann
  • Kelly Branan
  • Shelly Carruth
  • Doug Cortney
  • Thomas H Howell
  • Rachel Dyer Summers
  • Brittney P. Bills
  • Kim Rodela
  • Anthony S. Eardley
  • Timothy A. Ball

Lehi: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Johnny Revill
  • Steven Werner
  • Henry Rudolph Kneitz III
  • Cody Black
  • Jonathan Wills
  • Jason Oviatt
  • Michelle Miles
  • Paige Albrecht
  • Matthew Wynn Hemmet
  • Montane Hamilton
  • Ammon Crossette
  • Tahnee Hamilton
  • Katie Koivisto
  • Mike V. Southwick

Lindon: three, 4-year city council seats

Primary: no

  • Deny A. Farnworth
  • Desiree Green
  • Randi Powell
  • Carolyn Lundberg
  • Mike Vanchiere

Mapleton: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Jessica Egbert
  • Scott Hansen
  • Christy Nemelka
  • Mike Nelson
  • Therin Garrett
  • David Floyd Stewart
  • Adam Fife
  • Patrick Bennett Hagen
  • Nannette Jackson
  • Leslie Jones
  • Sam Bernard

Orem: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Martin Wright
  • Tommy Williams
  • Mickey W. Cochran
  • Terry D. Peterson
  • Jeffrey K. Lambson
  • Sam Lentz
  • Spencer Rands
  • David G. Przybyla
  • Debby Lauret
  • David Halliday
  • Nichelle Jensen

Payson:

Participating in Ranked Choice Voting Pilot Program. There will be no primary, and the filing period will be from August 13 through August 20.

Pleasant Grove: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Alexander Carter
  • Roy F. Spindler
  • Aaron Spinhirne
  • Cyd LeMone
  • Carrie Hammon
  • Brent Bullock
  • Dustin J. Phillips
  • Eric Jensen

Provo: four, 4-year city council seats

Primary: yes, for districts three and four

  • District 3:
  • Shannon Ellsworth
  • Robin Roberts
  • Jeffrey Handy
  • District 4:
  • Valerie Paxman
  • Beth Alligood
  • Eric Ludwig
  • Travis Hoban
  • District 1:
  • Bill Fillmore
  • Citywide district II:
  • David Shipley
  • Janae Moss

Salem: three, 4-year city council seats

Primary: no

  • Delys W. Snyder
  • Troy L. Barnum
  • Joshua W. Thayer
  • Craig Warren
  • Tim De Graw
  • Seth Sorensen

Santaquin: three, 4-year city council seats

Primary: yes

  • Lynn Mecham
  • Jennifer S. Bowman
  • David Hathaway
  • Jordan G. Wood
  • Douglas J. Rohbock
  • Denise Prue Rohbock
  • Jessica Tolman
  • Mike Weight
  • Morgan William

Saratoga Springs: three, 4-year city council seats

Primary: no

  • Amy Downing Loveless
  • Kara Martin
  • Andrew Robinson
  • Chris Porter
  • Ryan Poduska
  • Christopher B. Carn

Spanish Fork: three, 4-year city council seats

Primary: no

  • Brandon Gordon
  • Chad Argyle
  • Stacy Beck
  • Shane Marshall

Springville: three, 4-year seats

Primary: yes

  • Jason Miller
  • Deborah Hall
  • Craig Conover
  • Liz Crandall
  • Katie S. Jones
  • Brett Nelson
  • Patrick Monney
  • Tiffany Stubbs
  • Matt Packard
  • Harold D. Mitchell

Vineyard: two, 4-year seats

Participating in Ranked Choice Voting Pilot Program. There will be no primary, and the filing period will be from August 13 through August 20.

Woodland Hills: two, 4-year seats

No information available as of Saturday

Katie England covers local government, the environment and southern Utah County for the Daily Herald. She can be reached at 801-344-2599 or kengland@heraldextra.com.

Katie England covers politics, county government and southern Utah County for the Daily Herald. She can be reached at 801-344-2599 or kengland@heraldextra.com.

See what people are talking about at The Community Table!