Lone Peak at Skyridge football 16

Skyridge tight end Ioholani Raass (31) pumps up his teammates before a game between the Skyridge Falcons and the Lone Peak Knights held Thursday, Oct. 3, 2019, at Skyridge High School in Lehi. Isaac Hale, Daily Herald

With the 2019 UHSAA football state playoffs kicking off at 4 p.m. on Friday, Brian Preece released his updated power poll, which ranks all the teams in the state of Utah.

Rank/School/Record/Previous Rank (Change)/Next Up

1. Corner Canyon (6A) 10-0 1 (NC) vs. Davis/Westlake Winner

2. Herriman (6A) 8-2 6 (+4) vs. W.Jordan/Jordan Winner

3. Bingham (6A) 7-2 5 (+2) vs. Fremont/West Winner

4. East (6A) 7-3 12 (+8) vs. Granger

5. Skyridge (6A) 7-2 2 (-3) vs. Riverton/L. Peak Winner

6. American Fork (6A) 6-4 9 (+3) vs. Clearfield

7. Lone Peak 1-9** 3 (-4) @Riverton

8. Pleasant Grove 7-3 8 (NC) vs. Taylorsville

9. Riverton (6A) 6-4 7 (-2) vs. Lone Peak

10. Kearns (6A) 9-1 8 (-2) vs. Hunter/C. Hills Winner

11. Olympus (5A) 9-1 10 (-1) vs. Murray/Skyline Winner

12. Sky View (4A) 9-1 12 (-1) vs. C. Valley/C. View Winner

13. Orem (5A) 5-4 17 (+4) vs. Viewmont

14. Timpview (5A) 7-3* 15 (+1) vs. Timpanogos

15. Alta (5A) 4-4 30 (+15) vs. Box Elder

16. Lehi (5A) 7-3 22 (+6) vs. Payson

17. Provo (5A) 8-2 16 (-1) vs. Alta/Box Elder Winner

18. Syracuse (6A) 7-2 18 (NC) vs. Cyprus

19. Salem Hills (5A) 9-1 19 (NC) vs. Map. Mtn./Btfl. Winner

20. Farmington (5A) 8-1* 14 (-6) vs. Bonneville/S.Fork Winner

21. Pine View (4A) 7-2 40 (+19) vs.. Bear River/B.L. Winner

22. Woods Cross (5A) 8-2 13 (-9) vs. Lehi/Payson Winner

23. Brighton (5A) 8-2 33 (+10) vs. Orem/Viewmont Winner

24. Park City (4A) 10-0 23 (-1) vs. Logan/Ogden Winner

25. Highland (5A) 7-3 24 (-1) vs. Mountain Ridge

26. Wasatch (5A) 6-4 31 (+5) vs. Hillcrest

27. Springville (5A) 6-3 20 (-7) vs. Timpview/Timp. Winner

28. Dixie (4A) 7-2 21 (-7) vs. Ridgeline/Hurr. Winner

29. Roy (6A) 6-3 27 (-2) vs. Northridge

30. Beaver (2A) 10-0 32 (+2) vs. Monticello/Kanab Winner

31. Weber (6A) 6-3 28 (-3) vs. Layton

32. Green Canyon (4A) 7-3 25 (-7) vs. Cedar City/Cr. Cl. Winner

33. Juab (3A) 9-1 48 (+15) vs. South Sevier

34. Fremont (6A) 5-4 42 (+8) vs. West

35. North Sanpete (3A) 9-1 37 (+2) vs. Emery

36. Grantsville (3A) 8-2 50 (+14) vs. Union

37. Stansbury (4A) 7-3 53 (+16) vs. Mtn. Crest/Uin. Winner

38. Mountain View (4A) 8-2 51 (+13) vs. Tooele 2nd Round

39. Morgan (3A) 9-1 29 (-10) vs. South Summit

40. Bountiful (5A) 4-6 55 (+15) @ Maple Mountain

41. Bonneville (5A) 5-4 34 (-7) vs. Spanish Fork

42. Desert Hills (4A) 5-4 43 (+1) vs. Snow Canyon 2nd Round

43. Murray (5A) 7-3 58 (+15) vs. Skyline

44. West Jordan (6A) 5-5 56 (+12) vs. Jordan

45. Westlake (6A) 2-8* 44 (-1) @ Davis

46. Snow Canyon (4A) 5-4 54 (+8) @ Desert Hills 2nd Round

47. Hunter (6A) 7-2 26 (-21) vs. Copper Hills

48. Maple Mountain (5A) 5-5 49 (+1) vs. Bountiful

49. Davis (6A) 4-5 47 (-2) vs. Westlake

50. Manti (3A). 7-2 41 (-9) vs. Grand County

51. West (6A) 4-5 60 (+9) @ Fremont

52. Mountain Crest (4A) 4-6 65 (+13) vs. Uintah

53. Ridgeline (4A) 3-7 39 (-14) vs. Hurricane

54. Northridge (6A) 2-7 45 (-9) @ Roy

55. Viewmont (5A) 3-7 46 (-9) @ Orem

56. Skyline (5A) 4-6 59 (+3) @ Murray

57. Spanish Fork (5A) 4-6 62 (+5) @ Bonneville

58. Milford (2A) 9-1 64 (+6) vs. N. Sum/N. Sev. Winner

59. Jordan (6A) 2-8* 38 (-21) @ West Jordan

60. Box Elder (5A) 3-7 35 (-25) @ Alta

61. Millard (2A) 8-2 52 (-9) vs. Parowan/G.V. Winner

62. Bear River (4A) 4-6 36 (-26) vs. Ben Lomond

63. Cedar City (4A) 4-5 61 (-2) vs. Crimson Cliffs

64. Juan Diego (3A) 4-5 69 (+5) vs. Delta

65. Payson (5A) 3-7 72 (+7) @ Lehi

66. Summit Academy (3A) 5-5 68 (+2) @ ALA

67. Cedar Valley (4A) 4-6 83 (+16) vs. Canyon View

68. San Juan (3A) 8-2 67 (-1) vs. Richfield

69. Layton (6A) 2-7 57 (-12) @ Weber

70. Logan (4A) 2-7 81 (+11) vs. Ogden

71. Duchesne (2A) 8-1 73 (+2) vs. Rich

72. Tooele (4A) 4-6 70 (-2) @ Mtn. View 2nd Round

73. Timpanogos (5A) 1-9 66 (-7) @ Timpview

74. Richfield (3A) 6-4 86 (+12) @ San Juan

75. Grand County (3A) 5-5 75 (NC) @ Manti

76. South Summit (3A) 3-6 74 (-2) @ Morgan

77. ALA (3A) 6-4 76 (-1) vs. Summit Academy

78. Enterprise (2A) 5-5 84 (+6) vs. Layton Christian

79. Copper Hills (6A) 4-6 71 (-8) @ Hunter

80. North Summit (2A) 6-3 94 (+14) vs. North Sevier

81. Cyprus (6A) 2-8 78 (-3) @ Syracuse

82. Delta (3A) 3-7 63 (-19) @ Juan Diego

83. Taylorsville (6A) 2-8 89 (+6) @ Pleasant Grove

84. Kanab (2A) 4-5 77 (-7) @ Monticello

85. Parowan (2A) 4-5 93 (+8) vs. Gunnison Valley

86. Clearfield (6A) 1-9 79 (-7) @ American Fork

87. Ogden (4A) 3-7 95 (+8) @ Logan

88. Hillcrest (5A) 2-8 87 (-1) @ Wasatch

89. Hurricane (4A) 1-8 80 (-9) @ Ridgeline

90. Crimson Cliffs (4A) 1-8 82 (-8) @ Cedar City

91. Canyon View (4A) 1-8 97 (+6) @ Cedar Valley

92. Monticello (2A) 6-3 90 (-2) vs. Kanab

93. Granger (6A) 0-10 91 (-2) @ East

94. North Sevier (2A) 3-7 88 (-6) @ North Summit

95. Union (3A) 2-8 85 (-10) @ Grantsville

96. Mountain Ridge (5A) 0-10 92 (-4) @ Highland

97. Gunnison Valley (2A) 3-6 98 (+1) @ Parowan

98. South Sevier (3A) 2-8 103 (+5) @ Juab

99. Ben Lomond (4A) 1-9 107 (+8) @ Bear River

100. Uintah (4A) 1-9 100 (NC) @ Mountain Crest

101. Providence Hall (Ind.) 1-9 109 (+8) SEASON OVER

102. Judge Memorial 1-8 108 (+6) SEASON OVER

103. Layton Christian (2A) 2-6 99 (-4) @ Enterprise

104. Emery (3A) 1-8 102 (-2) @ North Sanpete

105. Carbon (3A) 1-8 96 (-9) SEASON OVER

106. Whitehorse (Ind.) 3-2 104 (-2) @ Monument Valley

107. Monument Valley (Ind.) 3-2 106 (-1) vs. Whitehorse

108. Rich (2A) 0-8 105 (-3) @ Duchesne

109. Cottonwood (5A)*** 0-10 101 (-8) SEASON OVER

NC = No Change

* Indicates that team was rewarded one additional win because of Lone Peak sanctions

** Lone Peak record denotes sanctions by the UHSAA (record is 6-4 on the field of play)

***Elected to not participate in state playoffs