High school wrestling All-Star Dual 01

Maple Mountain's Brock Morris wrestles with American Leadership Academy's Lukus Carrillo in the 106-pound weight class during the Dollamur Utah All-Star Dual held Tuesday, Jan. 8, 2019, at the UCCU Center in Orem. Isaac Hale, Daily Herald

Makai Tauteolii Pleasant Grove, 220 lbs

The Utah Valley Wrestler of the Year won his third straight state title to lead the Vikings to another 6A crown.

Lukus Carrillo ALA, 106 lbs.

Freshman won his first title and looks to be a 4-time state champ.

Tyson Carter Payson, 170 lbs.

Carter was the lone Lion individual state champion and a steadying force for Payson’s championship team.

Hadley Cowan Skyridge, 132 lbs.

Falcon wrestler was school’s first ever state placer two seasons ago and finished second in state in 2019.

Sam Dawe Spanish Fork, 285 lbs.

Lost just twice on the year and was a victor at the All-Star Dual.

Jacob Finlinson Westlake, 120 lbs.

Sophomore sensation won his second state title and finished the season undefeated.

David Herring Mountain View, 285 lbs.

Fourth time was the charm as Herring defeated rival Sam Dawe to claim the 4A state title.

Cole Jensen Payson, 113 lbs.

Finished second in state this year after taking state last year as a sophomore.

Zack Johnson Maple Mtn., 170 lbs.

Golden Eagle grappler was a 2-time 5A runner-up.

Holland Knudsen Timpanogos, 160 lbs.

After two second place finishes the Timberwolf climbed to the top of 5A in 2019.

Cooper Legas Orem, 195 lbs.

Tiger 3-sport star won his second straight 4A title and finished the season undefeated.

Rhett Miner ALA, 126 lbs.

Miner got to the top of the podium for the Eagle program after finishing second in state in 6A last year.

Jaxon Moore Pleasant Grove 160 lbs.

Viking grappler placed second in state twice.

Merrell Morley Salem Hills, 182 lbs.

Morley got it done in dominating fashion for the Skyhawk program.

Brock Morris Maple Mtn., 106 lbs.

Sophomore finished second in state with a sparkling 30-3 mark.

Quenton Mortimer ALA 132 lbs.

Eagle senior won his second straight title.

Jimmy Tomasi Provo, 285 lbs.

Bulldog junior lost just twice on the season and took down the 5A crown.

Elijah Wilson American Fork, 160 lbs.

Cavemen wrestler saved his best for last to win the ultimate prize.

Chyler Zeeman Salem Hills, 160 lbs.

Zeeman missed some action this year but was bested a tough field of 4A wrestlers to take home the gold medal.

Cole Zorn Pl. Grove, 145 lbs.

Viking won his second straight title.

Honorable Mention All-Valley

American Fork: Dallan Hunsaker, Nathan Bartholomew, Hayden Wilson; American Leadership Academy: Sage Mortimer, Justyn Mitchell; Lehi: Cameron Black; Lone Peak: Max Anson; Maeser Prep: Seth Leavitt; Maple Mountain: Cooper Cox, Declan Morris, Colten Bean, Andrew Jackson, Parker Gasser, Carson Kay; Mountain View: Seth Burr, Jonathan Hyatt, Radi Stafford, Elijah Stafford; Orem: Devin Robins; Payson: Deegan Palmer, Wyatt Hone, Jorge Sanchez, Brock Loveless, Tyler Knapp, Tucker Naccarato, Braxton Monroe, McCoy Cook, Dakota Boss; Pleasant Grove: Jackson Visser, Kody Keith, Zeke Kelley, Michel Stock, Kollin Slade, Oakley Ridge, Talmage Woodhouse, Damon Dodson, Reed Taylor, Cannon Carlson, Matt Smith, Philip Boban, Keegan Wilkinson; Salem Hills: Ryan Larsen, Heston Wood; Skyridge: Hunter Bown, Joshua Millward, Jayden Adamson, Colby Eastmond, James Hornberger, Trace Muse, Berklee Barlow, Ernest Barlow; Spanish Fork: Layne Shepherd, Ben Boyack; Springville: Jace Witney, Aaron Mele; Timpanogos: Elijah Kratzer, Alex Eidem, Breyden Jorgensen; Timpview: Cael Richardson; Westlake: Tucker Butler, Calvin Bishop, Trent Taylor, Dominic Castro, Zach Warren, Anthony Stockwell.

See what people are talking about at The Community Table!