×
×
homepage logo

Timpview, Westlake boys basketball earn top seeds for state playoffs

By Jared Lloyd daily Herald - | Feb 20, 2021
1 / 2

Westlake senior guard Noah Madsen weaves through Pleasant Grove defenders during the Region 4 game in Saratoga Springs on Friday, Jan. 29, 2021.

2 / 2

Timpview defenders swarm around Mountain View senior Preston Thompson during the Region 7 game in Provo on Wednesday, Jan. 27, 2021.

Anyone who has watched Region 4 and Region 7 boys basketball in 2020-21 know it has been a great year of hoops for both leagues.

The teams that ran the gauntlets of competing in those regions were rewarded when the Utah High School Activities Association announced the official seedings for the 6A and 5A state boys basketball tournaments on Saturday morning.

Timpview and Westlake, both of which emerged as league champs, earned the top seeds in their respective tournaments while the rest of the region also earned solid seeds.

Region 4 had all six teams in the top nine spots in the 6A tournament, with Pleasant Grove at No. 2, Corner Canyon at No. 3, American Fork at No. 4, Skyridge at No. 6 and Lone Peak at No. 9.

Region 7 also got a lot of high seeds as Lehi was slotted at No. 3, Mountain View came in at No. 5, Timpanogos was No. 6 and Alta was No. 9.

The top eight seeds in Class 6A and the top three seeds in Class 5A get first round byes while all other boys teams will play their first round games on Wednesday, Feb. 24.

While Utah Valley has two of the top three seeds in the Class 5A girls ranks, neither Lehi (No. 2-seed) nor Springville (No. 3-seed) were able to catch No. 1-seed Farmington for the top spot.

Maple Mountain did get the No. 6 seed while Timpview ended up at No. 7.

Lone Peak earned the highest local seed in the Class 6A tournament as the Knights are the No. 4 seed.

Skyridge came in at No. 7, while Westlake got the last first-round bye by getting the No. 8 seed.

They will face a tough battle to the top with teams like No. 1-seed Herriman, No. 2-seed Fremont and No. 3-seed Bingham all having their sights set on getting the state title.

State 5A and 6A girls basketball first round games will take place on Tuesday, Feb. 23.

In Class 4A, the Cedar Valley boys team was slotted at No. 13 and will host No. 20 seed Mountain Crest on Tuesday, while the Aviator girls basketball team is the No. 11 seed and will play at Sky View in the second round on Friday, Feb. 26.

Here is the complete first round schedule for Utah Valley teams:

BOYS BASKETBALL

CLASS 6A

Wednesday, Feb. 24

First Round at home sites, 7 p.m.

No. 24 Northridge at No. 9 Lone Peak

Friday, Feb. 26

Second Round at home sites, 7 p.m.

20-13 winner at No. 4 American Fork

17-16 winner at No. 1 Westlake

18-15 winner at No. 2 Pleasant Grove

11-22 winner at No. 6 Skyridge

CLASS 5A

Wednesday, Feb. 24

First Round at home sites, 7 p.m.

No. 29 Spanish Fork at No. 4 Farmington

No. 20 Wasatch at No. 13 Provo

No. 21 Springville at No. 12 Maple Mountain

No. 28 Box Elder at No. 5 Mountain View

No. 17 Woods Cross at No. 16 Salem Hills

No. 25 Park City at No. 8 Payson

No. 23 Orem at No. 10 Bountiful

No. 27 East at No. 6 Timpanogos

Friday, Feb. 26

Second Round at home site, 7 p.m.

17-16 winner at No. 1 Timpview

19-14 winner at No. 3 Lehi

CLASS 4A

Tuesday, Feb. 23

First Round at home sites, 7 p.m.

No. 20 Mountain Crest at No. 13 Cedar Valley

GIRLS BASKETBALL

CLASS 6A

Tuesday Feb. 23

First Round at home sites, 7 p.m.

No. 22 American Fork at No. 11 Pleasant Grove

Thursday, Feb. 25

Second Round at home sites

20-13 winner at No. 4 Lone Peak

24-9 winner at No. 8 Westlake

23-10 winner at No. 7 Skyridge

CLASS 5A

Tuesday, Feb. 23

First Round at home sites, 7 p.m.

No. 20 Mountain View at No. 13 Salem Hills

No. 21 Timpanogos at No. 12 Provo

No. 17 Box Elder at No. 16 Orem

No. 18 Bonneville at No. 15 Wasatch

No. 26 Cottonwood at No. 7 Timpview

No. 22 Payson at No. 11 Murray

No. 27 Spanish Fork at No. 6 Maple Mountain

Thursday, Feb. 25

Second Round at home sites, 7 p.m.

18-15 winner at No. 2 Lehi

19-14 winner at No. 3 Springville

CLASS 4A

Friday, Feb. 26

Second Round at home sites, 7 p.m.

No. 11 Cedar Valley at No. 6 Sky View

 

Newsletter

Join thousands already receiving our daily newsletter.

I'm interested in (please check all that apply)